printlogo


کد خبر: 147054تاریخ: 1399/04/18 15:51
خبرنگاران خارجی رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران را خواستار شدند
خبرنگاران خارجی رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران را خواستار شدند
شماری از نویسندگان و خبرنگاران رسانه‌های خارجی درنامه‌ای خطاب به روسای کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، مراتب اعتراض خود را به ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران به‌ویژه در شرایط حساس شیوع ویروس کرونا اعلام کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار؛به نقل از معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۴۶ نفر از خبرنگاران مقیم و غیر مقیم رسانه‌های خارجی، در نامه‌ای به رؤسای کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل که به ۳ زبان عربی، انگلیسی و فارسی نوشته شده است، ضمن تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا، مسئولیت تاریخی بر دوش همه دولت‌ها و ملت‌ها گذاشته تا بهترین درمان و راه حل ممکن را برای نجات بشریت ارائه دهند، از آنان خواسته‌اند که برای اعمال فشار به دولت آمریکا در آزاد کردن سپرده‌های توقیف شده ایران، عمل کنند تا به دولت ایران امکان تهیه دارو، مواد غذایی و تجهیزات لازم داده شود.

در نامه این فعالان رسانه آمده است: ویروس کرونا از عمق شرایط غیر انسانی و غیراخلاقی نظم جهانی و روابط بین‌الملل پرده برداشته و عدم موفقیت این سازوکار را در مقابل فاجعه‌ای پیش روی بشریت، به نمایش گذاشته است. در چنین شرایطی منطقی نیست که دولت‌ها و ملت‌های جهان تنها نظاره‌گر مردم ایران باشند که چگونه با دستان خالی با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و برای کاهش درد و رنج ۸۲ میلیون ایرانی، هیچ مسئولیتی احساس نکنند. مردم ایران در شرایطی با این ویروس روبرو هستند که به دلیل انواع تحریم‌های اقتصادی قادر به تهیه دارو و لوازم پزشکی برای درمان مبتلایان و مهار تبعات ناشی از شیوع ویروس در جامعه، نیستند.

در ادامه این نامه تاکید شده است: تاریخ ایالات متحده آمریکا تاکنون شاهد اعمال چنین تحریم‌هایی که در حال حاضر علیه ایران تحمیل می‌شود، نبوده است. درست است که دونالد ترامپ چنین تحریم‌هایی را با انگیزه‌های سیاسی و امنیتی وضع کرده است، اما این تعبیر هم درست است که وی عملاً مانع رسیدن دارو به ۸۲ میلیون ایرانی شده است و آنان را از ابتدایی‌ترین حقوق خود یعنی حق «محافظت از زندگی» که در تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ در اعلامیه جهانی حقوق بشر درج شده، محروم کرده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دیگر همکارانش فراموش کرده‌اند که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران پیش از آنکه سیاسی و یا اقتصادی باشد، در درجه نخست تحریم‌های انسانی است زیرا با این تحریم‌ها تمامی ارزش‌های انسانی در چنین شرایطی نادیده گرفته است.

در ادامه این نامه ضمن طرح این پرسش «که چگونه اعضای دولت آمریکا می‌توانند در کاخ سفید برای نجات از «ویروس کرونا» دست به دعا بردارند در حالی که ۸۲ میلیون ایرانی از تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی و غیراخلاقی این دولت، رنج می‌برند؟» آمده است: دولت آمریکا و به طور خاص از طریق خزانه داری، شدیدترین فشارها را بر همه مؤسسات بین‌المللی و داخلی از جمله صندوق بین‌المللی پول، سازمان بهداشت جهانی، بانک‌ها و نهادها و مؤسسات مختلف مالی بین‌المللی اعمال می‌کند تا آنها را به تعامل با ایران باز دارد و اینگونه این کشور را از تهیه دارو و لوازم پزشکی مورد نیازش برای مقابله با ویروس کرونا منع کند و حتی به دولت ایران اجازه نمی‌دهد از دارایی‌های بلوکه شده‌اش برای خرید دارو، مواد غذایی و لوازم پزشکی مورد نیاز مردم ایران، استفاده کند.

نویسندگان و خبرنگاران رسانه‌های خارجی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند تا به مسئولیت تاریخی، حقوقی و بشردوستانه خود برای اعمال فشار به دولت آمریکا درجهت آزاد کردن سپرده‌های توقیف شده ایران، عمل کنند تا به دولت ایران امکان تهیه دارو، مواد غذایی و تجهیزات لازم داده شود و از خزانه داری آمریکا نیز بخواهند به‌منظور کمک به اقتصاد خانواده‌های ایرانی اقدام به رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران کرده و محدودیت‌هایی اعمال شده بر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی جهت همکاری با ایران را از میان بردارد.


لینک مطلب: http://www.khabarnegar.ir/News/147054.html
Page Generated in 0/0064 sec