کد خبر: 136736
اخباری از الجزایر
فوت روزنامه‌نگار مشهور الجزایر/بی‌رغبتی ناشران به نمایشگاه کتاب
درگذشت علی فضیل مدیرکل بزرگترین روزنامه الجزایر و همچنین عدم شرکت تعدادی از ناشران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب الجزایر از تازه‌ترین خبرهای فرهنگی این کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار رایزنی فرهنگی ایران در الجزایر در تازه‌ترین گزارش ارسالی خود به مهر به دو خبر مهم فرهنگی از این کشور اشاره کرده است: عدم شرکت تعدادی از ناشران الجزایری در نمایشگاه بین المللی کتاب این کشور به دلیل گرانی اجاره غرفه و همچنین درگذشت مدیر کل مجمع الشروق، بزرگترین روزنامه الجزایر. 

 علی فضیل مدیر کل مجمع الشروق پس از مدتی بیماری در سن ۶۱ سالگی درگذشت. سفیر جمهوری اسلامی ایران در الجزایر نیز به همین مناسبت پیام تسلیتی صادر کرد که به دفتر روزنامه ارسال شد.

زنده‌یاد علی فضیل از چهره‌های تاثیرگذار رسانه‌ای در الجزایر بود و شاگردان بسیاری را تربیت کرد. تعدادی زیادی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف، از علی فضیل به عنوان سمبل انسانیت و پدری برای نسل جدید خبرنگاران الجزایر یاد کرده‌اند.

صالح عوض، روزنامه نگار و نویسنده در روزنامه الشروق نوشت که که مجمع الشروق تنها مؤسسه‌ای بود که در جنگ علیه غزه در سال 2009، آقای ولد بوسیافه خبرنگار اعزامی خود را به همراه هزاران دلار جهت فرزندان شهدا به این منطقه اعزام کرد.

همچنین بنا بر این گزارش، مصطفی قلاب رئیس سازمان ملی ناشران الجزایر، در تماس تلفنی با روزنامه الشروق اعلام کرد که به دلیل افزایش هزینه اجاره و بر پا کردن غرفه در نمایشگاه بین المللی کتاب الجزایر، تعدادی از ناشران وابسته به سندیکا، عدم مشارکت خود را در این فعالیت اعلام کردند، زیرا وجود بحران بزرگ و رکود اقتصادی، عرصه نشر در این کشور را تهدید به سقوط می‌کند.

انتهای پیام/

Page Generated in 0/0096 sec