کد خبر: 136730
آزادی مطلق رسانه‌ها منجر به ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود
رئیس دادگاه مطبوعات استان کرمان گفت: رسانه‌ها اگر در انتقال مطالب با آزادی مطلق عمل کنند بجای یک عامل سازنده به عنصر بی ثبات و تحریک کننده ناهنجارهای اجتماعی تبدیل خواهند شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار حسین روحانی روز شنبه در نخستین نشست دادگاه مطبوعات با حضور اعضای جدید هیات منصفه دادگاه مطبوعات کرمان افزود: موضوع اطلاع رسانی با توجه به اصل ۲۳ قانون اساسی از حقوق مطبوعات است و رسانه ها در این خصوص آزادی بیان دارند و می توانند مطالب خود را به نحو آزادانه و بر اساس معیارها و محدودیت های قانونی بیان کنند.

وی اظهار داشت: از گذشته تا به امروز همگام با رشد و ترقی جامعه شیوه های اطلاع رسانی نیز تغییر یافته اند و به گونه ای که در عصر انفجار اطلاعات اخبار رخدادهای مختلف به صورت آنلاین در معرض مشاهده و ارزیابی و تحلیل مردم قرار می گیرند.

وی عنوان کرد: به جهت تاثیر گذاری اطلاع رسانی در تعیین سرنوشت مردم،مطبوعات و رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی و اساسی ترین رکن  در هرجامعه ای مطرح هستند.

روحانی آزادی بیان و اندیشه را مهم دانست و گفت:بعثت پیامبر اکرم (ص) بر مبنای آزادی اندیشه و برای آزادی انسان ها از زیر بار ستمگران و استکبار بوده است.

رئیس شعبه اول دادگاه کیفری یک استان کرمان  خاطرنشان ساخت: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در دو اصل ۲۳ و ۲۴آن به موضوع آزادی بیان واندیشه اشاره شده است

وی با اشاره به اینکه واژه آزادی یک واژه مطلق است،گفت: اگر بخواهد از این واژه در معنای مطلقش بکار روند یقینا جامعه دچار هرج و مرج خواهد شد لذا در هر جامعه ای اعم از سکولار و دین محور براساس معیارهای فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی و اخلاقی دایره آزادی را معین و مشخص کرده اند.

رئیس شعبه اول دادگاه کیفری یک استان کرمان  تاکید کرد: شهروندان ملزم به رعایت خط قرمز ها در بحث آزادی بیان هستند.

وی ادامه داد: موضوع اطلاع رسانی با توجه به اصل ۲۳قانون اساسی از حقوق مطبوعات است و رسانه ها در این خصوص آزادی بیان دارند ومی توانند مطالب خود را به نحو آزادانه وبر اساس معیارها و محدودیت های قانونی بیان کنند .

این مقام قضائی اعلام کرد: طبق قانون اقداماتی از قبیل توهین ،افتراء،نشر اکاذیب،تشویش اذهان عمومی و تشویق مردم به اقدام  علیه امنیت ملی  و سیاست خارجی وتوهین به دین مبین اسلام ،رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید جرم انگاری شده است که تخطی از این معیارها قابل پیگیری قضائی و مجازات خواهد بود.

وی افزود: از آنجایی که مطبوعات دارای شان و جایگاه ویژه ای در رشد فکری و تعالی جامعه دارند ،قانون گذار به جهت حفظ شان و جایگاه ویژه  اهالی رسانه و اهل قلم مقرراتی را برای نحوه رسدیگی به جرائم این صنف مقرر نموده است تا حرمت این قشر حفظ شود.لذا رسیدگی به تخلفات و جرائم اصحاب رسانه حتما بایستی در محاکم کیفری مرکز استان و با حضور اعضای هیات منصفه دادگاه مطبوعات که از نخبگان و نمایندگان صنوف مختلف جامعه هستند و در مراحل دادرسی ایفای نقش می نمایندرسیدگی شود.

روحانی بیان داشت:امید است اهالی رسانه با توجه به رسالت خطیری که دارند در حفظ انسجام و آرامش جامعه خصوصا در وضعیت حساس فعلی که دشمنان به دنبال سوء استفاده از مسائل  داخلی کشور و بزرگ نمایی مشکلات و ناامن جلوه دادن کشور هستند، ایفای نقش نمایند و آرامش را به جامعه تزریق نمایند تا توطئه‌های دشمنان را کما فی السابق خنثی و نقش بر آب شود.

این مقام قضائی گفت:هرگونه تعرض به اموال عمومی و خصوصی و حقوق افراد یک گناه نابخشودنی است که امیدواریم اهالی رسانه با بکارگیری فن مدیریت افکار عمومی به شکل موثری برای جامعه آرام بخش باشند.

انتهای پیام/

Page Generated in 0/0094 sec