شناسه خبر: 136958 منتشر شده در مورخ: 1398/11/13 ساعت: 10:18 گروه: جشنواره‌ها و مسابقات

مقاله برگزیده نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی معرفی شد

مقاله برگزیده نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی معرفی شد
مقاله «گفتمان ولایتعهدی امام رضا (ع) میان دو رویکرد «زیست قدرت» و «زیست سیاست» در نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی به عنوان مقاله برگزیده انتخاب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار مقاله «گفتمان ولایتعهدی امام رضا (ع) میان دو رویکرد «زیست قدرت» و «زیست سیاست» به قلم دکتر حسن بشیر در نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی به عنوان مقاله برگزیده انتخاب شد.

دکتر بشیر در چکیده این مقاله که درباره موضوع ولایتعهدی امام رضا (ع) در زمان مأمون عباسی است، ضمن تاکید بر اهمیت موضوع ولایتعهدی امام رضا (ع)، رابطه آن را با مساله امامت، حاکمیت و حکومت اسلامی تبیین و بر تحلیل گفتمانی این رویداد مهم تاریخ اسلامی تاکید کرده است.

وی در این مقاله ضمن تشریح دوره مأمون که یک دوره استثنائی در تاریخ عباسیان است، ظهور جریان‌های مختلف سیاسی اجتماعی فرهنگی دینی را یکی از عوامل اساسی ظهور گفتمان ولایتعهدی دانسته است.

این استاد ارتباطات بین‌الملل، گفتمان ولایتعهدی را به مثابه یک گفتمان مؤثر در طرح دیدگاه‌های مربوط به «سلطه» و «تدبیر» بر اساس رویکردهای «زیست-قدرت» و «زیست-سیاست» را با روش تحلیل گفتمان «پدام» مورد تحلیل قرار داده و برخوردهای مأمون عباسی (رویکرد سلطه) و رفتارهای حضرت امام رضا (ع) (رویکرد تدبیر) را مورد تفسیر و تبیین قرار داده است.

دکتر بشیر معتقد است: کشف گفتمان امامان معصوم (ع) نیازمند مطالعات میان رشته‌ای گوناگون و بکارگیری روش‌های جدید تحلیل از جمله تحلیل گفتمان است.

وی ضعف تحلیل‌های تاریخی و روایی در این زمینه را یکی از عوامل مؤثر در عدم فهم دقیق رفتارها و گفتارهای امامان معصوم (ع) دانست و ضرورت بازنگری جدی در این زمینه را خواستار شد.

لازم به ذکر است دکتر حسن بشیر در کتاب «تحلیل گفتمان دینی: مبانی نظری» که توسط انتشارات لوگوس در سال ۱۳۹۷ منتشر شده به تبیین روش تحلیل گفتمان دینی از جمله گفتمان روایی راهگشای اینگونه از مطالعات پرداخته است.

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0153 sec