شناسه خبر: 136928 منتشر شده در مورخ: 1398/11/02 ساعت: 10:36 گروه: سواد رسانه‌ای
در کارگاه آموزشی «سیاست‌گذاری و مدیریت پوشش اخبار بحران» تأکید شد؛

لزوم تدوین پیوست رسانه‌ای مخاطرات و بحران‌ها

لزوم تدوین پیوست رسانه‌ای مخاطرات و بحران‌ها
رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در کارگاه آموزشی «سیاست‌گذاری و مدیریت پوشش اخبار بحران» در جمع مدیران و کارشناسان روابط عمومی راه‌آهن سراسر کشور گفت، تدوین پیوست رسانه‌ای برای مدیریت مسئولانه مخاطرات و بحران‌ها و کاهش خسارت‌ها و تلفات،‌ ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در کارگاه آموزشی « سیاست‌گذاری و مدیریت پوشش اخبار بحران » در جمع مدیران و کارشناسان روابط عمومی راه‌آهن سراسر کشور با تشریح موقعیت ایران در بحران‌های مختلف گفت: ایران به لحاظ تنوع بحران‌ها در رده پنجم دنیا،‌به لحاظ میزان تلفات در رده ۱۰ کشور نخست جهان قرار دارد و از ۴۰ بحران طبیعی شناخته شده بیش از ۳۰ بحران در کشورمان روی داده است و یا ایران مستعد وقوع آن است.

نویسنده کتاب مدیریت بحران،‌ وجود بحران‌ها را در کشورها،سازمان‌ها و بخش‌های مختلف طبیعی و گریزناپذیر دانست و گفت: در کشوری که با این حجم و تنوع بحران مواجهه است و در عصر تعدد و کثرت رسانه‌ها،‌ باید برای مدیریت بحران‌ها، هم از مناسب‌ترین و مؤثرترین ابزار یعنی رسانه‌ها حداکثر استفاده را کرد و هم اینکه از ستاد دائم مدیریت رسانه‌ای بحران در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها استفاده کرد.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه گفت: پیش‌شرط مدیریت بحران، اتخاذ رویکرد و راهبرد مناسب رسانه‌ای، آگاه بودن از مخاطرات و بحران‌ها و آگاه کردن مسئولین و مردم از طریق رسانه‌ها است.

نصراللهی با اشاره به نقش‌های دوگانه روابط عمومی‌ها در مخاطرات و بحران‌ها گفتپیشگیری و جلوگیری از تبدیل مخاطرات به بحران‌ها،‌ رصد حوادث در شرف وقوع و هوشیار کردن مردم و مقامات، برقراری پیوند میان مسئولان و مردم، افزایش تاب‌آوری مردم و جلب مشارکت آنان برای پیشگیری از حوادث از طریق آموزش، فرهنگ‌سازی برای آمادگی در مقابل بحران و بحران‌زدایی، بسیج عمومی و سازمانی، جلوگیری از و مقابله با شایعات از طریق اطلاع‌رسانی به‌موقع و صحیح و جامع و بهره‌گیری از تاکتیک شروع قبل از دیگران، اعتماد افزایی و امید زایی و تبدیل تهدیدات به فرصت‌ها با استفاده حداکثری و هوشمندانه از رسانه‌ها از جمله کارکرده‌ای مثبت روابط عمومی‌ها در مدیریت رسانه‌ای مخاطرات و بحران‌ها است.

وی با بیان رفتارشناسی رسانه‌ها در بحران‌ها؛ تأمین نیازها و فراهم کردن شرایط مناسب برای اطلاع‌رسانی سریع و صحیح رسانه‌ها در مواقع بحرانی از جمله وظایف مهم روابط عمومی است که متأسفانه برخی مواقع به دلیل غفلت از آن,‌ تعامل سازمان‌ها و روابط عمومی‌ها را در بحران‌ها با مشکل موجهه می‌کند.

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری گفت: اگر چه روابط عمومی‌ها و رسانه‌ها در بروز برخی بحران‌ها نقش ندارند اما فرازوفرود و نتایج و تبعات ناشی از آن تا حدود بسیار زیادی به نوع مدیریت و تعامل روابط عمومی و رسانه‌ها است.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه با برشمردن برخی آسیب‌های مدیریت بحران‌های اخیر کشور گفت؛‌ فقدان سخنگوی واحد،‌ اظهار نظر افراد غیرمسئول،‌تعارض در اطلاع‌رسانی، بی‌توجهی و یا توجه ناکافی به افکار عمومی و نیاز رسانه‌ها،‌ تأخیر در اطلاع‌رسانی،‌ سواد رسانه‌ای پایین روابط عمومی‌ها و مسئولان،‌اظهار نظر قبل از بررسی‌های تخصصی و کارشناسی،‌ تمرکز اقدامات روابط عمومی به دوره بحران و غفلت از مراحل قبل و بعد از بحران‌ها،‌ غلبه رویکردهای سنتی،‌رویدادی،‌کمی و راهبرد انفعالی، واکنشی، انکار از جمله ‌اشکالات روابط عمومی‌ها در بحران‌ها است.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0163 sec