شناسه خبر: 136690 منتشر شده در مورخ: 1398/08/18 ساعت: 13:24 گروه: سواد رسانه‌ای
رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه:

راه مشروعیت‌زدایی از رسانه‌های دشمن، شهروندخبرنگار شدن مردم است

راه مشروعیت‌زدایی از رسانه‌های دشمن، شهروندخبرنگار شدن مردم است
رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه گفت: رسانه‌های ایران باید با ایجاد ظرفیت‌های جدید، استفاده حرفه‌ای و مسئولانه از ظرفیت‌های موجود و توانمندسازی و ارتقای سواد رسانه‌ای در حوزه‌ها و سطوح مختلف ،قدرت بازدارندگی خود را در قبال بازیگران رسانه‌ای دیگر کشورها افزایش دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار اکبر نصراللهی در پانزدهمین سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی، راهبرد بازداندگی رسانه‌ای ایران  در جنگ رسانه‌ای با غرب با اشاره به تاریخچه استراتژی بازدارندگی در یونان باستان و جنگ‌های صدر اسلام  و در روابط دو ابرقدرت در دوره جنگ سرد گفت: راهبرد بازدارنده درحال حاضر نیز عنصر اساسی در استراتژی امنیت ملی کشورها به ویژه  آمریکاست.

وی گفت: استراتژی بازدارندگی، مبتنی بر روابط میان بازیگران متعدد و روش ویژه‌ای از روابط است که در آن یک طرف سعی دارد با تامین و تقویت آمادگی و توانمندی‌های لازم در خود ، طرف مقابل و متخاصم را  به انصراف از تعرض و تجاوز و اقدام خصمانه منصرف یا تلاش‌های او را خنثی و بی‌اثر کند.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران گفت: هدف از استراتژی بازدارندگی، کاهش یا ازبین بردن خطر حمله با افزایش هزینه‌هاست تا مهاجم را به این نتیجه برساند که هزینه‌های حمله بیش از منافع آن است.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه افزود: هرچند استراتژی بازدارندگی در حوزه‌های‌ رسانه‌ای نمی‌تواند همانند حوزه های نظامی کارآیی داشته باشد، اما ظرفیت زیادی برای محافظت از منافع و امنیت ملی کشورها به‌ویژه در حوزه سایبری  دارد.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه‌های حرفه‌ای،‌ هدف اصلی راهبرد بازدارندگی را حفظ وضع موجود، توقف عملیات دشمن و انصراف از اقدامات خصمانه در حوزه‌های مشخص دانست و تصریح کرد: یکی از این حوزه‌ها می‌تواند رسانه ها  باشند.

به گفته دکتر نصراللهی استفاده از راهبرد بازدارندگی به دوره جنگ سرد و موضوعات نظامی محدود نیست و روابط میان بسیاری از کشورها که در عرصه روابط بین‌الملل، منافع متضاد یا متفاوت دارند و بسیاری از موضوعات  از جمله رسانه ها به طور عام و روابط عمومی‌ها  به طور خاص را در بر می‌گیرد.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه افزود: رسانه های ایران هم می توانند و هم باید با ایجاد ظرفیت های جدید، استفاده حرفه ای و مسئولانه از ظرفیت های موجود و توانمندسازی و ارتقای سواد رسانه ای در حوزه‌ها و سطوح مختلف ،  قدرت بازدارندگی خود را در قبال بازیگران رسانه ای دیگر کشورها افزایش دهند و مانع هرگونه اقدام فرهنگی و سیاسی و  نظامی دشمن می‌شود و یا آنها را بی اثر و کم اثر کنند.

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری دو هدف مهم در حوزه رسانه‌ها را جلوگیری از تعرض رسانه ای دشمنان و توسعه فعالیت های آنان و بی اثر و یا کم‌اثر کردن برنامه ها و فعالیت های رسانه های دشمنان عنوان و تاکید کرد: برای رسیدن به این اهداف چاره ای جز استفاده از استراتژی بازدارندگی  و اتخاذ راهبردهای فعال و فوق فعال نیست.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه پیش شرط‌ها، تاکتیک‌ها،ملاحظات و بایسته های تحقق راهبرد بازدارندگی روابط عمومی‌ها را  آگاه شدن از  ابزار رسانه‌ای جبهه معارض انقلاب اسلامی و جبهه انقلاب اسلامی، خدمات، ظرفیت‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها و آگاه کردن از خدمات، ظرفیت‌ها، تهدیدها و فرصت‌های کشور، تعامل مستمر و آگاهانه روابط عمومی با  رسانه‌ها ،شروع قبل از دیگران و تامین سریع و صحیح و جامع  نیازهای آنی و آتی خبری، آموزشی و سرگرمی مردم و نبود خلاء خبری، آموزشی و سرگرمی،هم افزایی و جریان سازی رسانه ای و تحلیل محوری،بالابردن سواد رسانه ای خود ،مردم و مسئولان  و تسلط بر زبان‌های بین‌المللی و ایجاد و تقویت روابط بین المللی  اعلام کرد.

نصراللهی در تبیین جایگاه روابط عمومی در زمینه قدرت بازدارندگی گفت  ابزار اصلی آمریکا در جنگ  نرم که علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته، رسانه است و هدف های  مهم آن، ایجاد نابسامانی اقتصادی، شکل دادن به نارضـایتی در جامعه، ناکارآمد جلوه دادن دستگاه اداری و اجرایی دولت، تضعیف حاکمیت ایران است.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه منابع  مهم قدرت  نرم  رسانه‌های ایرانی  را  دین، ملیت ایرانی ، فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی، پیام انسانی و الهی ، رهبری  دانست و افزود : جمهوری اسلامی با چنین پشتوانه قدرت نرمی می تواند با کارکرد ایجابی، توده مردم را بـرای پشتیبانی اقناع و از ظرفیت شهروندخبرنگار استفاده کند و از طریق کارکرد سلبی از رسانه‌های دشمن مشروعیت‌زدایی کند .

نصراللهی اصحاب رسانه را به طور عام و روابط عمومی‌ها را به طور خاص و ویژه از نقش آفرینان اصلی قدرت ملی و بازدارندگی کشور دانست و گفت: قدرت بازدارندگی حاصل نمی‌شود مگر اینکه رسانه ها و روابط عمومی تقویت شوند و جایگاه واقعی خودشان را پیدا کنند.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه ،‌روابط عمومی‌ها  را در خط مقدم و خاکریز اول جنگ رسانه ای هستند زیرا هم در اولویت هدف رسانه‌هایی رقیب و دشمن هستند و هم اینکه مقابله و مواجهه با جنگ رسانه ای، منشاء و خاستگاه تولید و انتشار پیام هستند.

وی گفت دشمن امید و اعتماد مردم را به نظام و کشور هدف قرار داده و تمام تلاش خود را در ناکارآمد جلوه دادن نظام و کشور و سلب این اعتماد انجام می‌دهد بنابراین روابط عمومی  باید با اطلاع‌رسانی شفاف ، درست و به موقع از خدمات نظام در کنار انعکاس مشکلات قابل حل مردم  را آگاه و مشارکت آنان جلب و تلاش دشمنان خنثی کنند و هم اینکه امید و اعتماد را به آنها برگردند.

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری ،نقش روابط عمومی در جنگ رسانه‌ای کنونی برای تقویت امید و بازگرداندن اعتماد به مردم و جامعه  را بسیار مهم و محوری دانست و گفت متاسفانه رسانه‌ها خصوصاً روابط عمومی ها به موازات پیشرفت در حوزه های نظامی و دفاعی به حدی پیشرفت نکرده‌اند که بازدارنده باشند و نتوانسته‌اند توانمندی‌های سخت افزاری نیروهای مسلح را به قدرت نرم کشور بیفزاید.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه  تصریح کرد تحقیقات و تجربیات نشان می‌دهد با وجود زحمات‌ رسانه‌ها قدرت بازدارندگی رسانه‌های ایران از جمله روابط عمومی‌ها کم است، منابع رسانه‌ای مردم از روابط عمومی‌ها و رسانه‌های رسمی به سمت منابع غیر رسمی و غیرموثق در حال تغییر است، رویکردشان سنتی و راهبردشان  واکنشی است و اقدامات روابط عمومی‌ها در موضوعات راهبردی و مورد توجه افکار عمومی دنیا یا دیده نمی شود و تاخیری است.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/9014 sec