شناسه خبر: 126602 منتشر شده در مورخ: 1397/11/24 ساعت: 09:42 گروه: گزارش ویژه
نمایندگان مجلس با اشاره به اصلاح ساختار اقتصادی کشور مطرح کردند

شفافیت، حلقه مفقوده بودجه دولت

شفافیت، حلقه مفقوده بودجه دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار،  اصلاح ساختار اقتصادی کشور مسئله‌ای است که طی چند سال گذشته مورد تأکید کارشناسان بوده و همواره در این زمینه توصیه‌های مختلفی به دولت صورت گرفته است اما این امر با دستور مقام معظم رهبری وارد فاز تازه‌ای شد، اصلاحی که موارد مختلفی از شفافیت بودجه تا برنامه‌ریزی برای مقابله با جنگ اقتصادی را در بر می‌گیرد تا اقتصاد و معیشت مردم بهبود یابد. علی لاریجانی، رئیس مجلس پنجشنبه هفته گذشته توضیحاتی درباره دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار کشور در چهار ماه آینده داد و گفت: این موضوع در رابطه با بحث بودجه است، قبل از سال بحث‌هایی در خصوص بودجه سال 98 انجام شده بود که رهبر معظم انقلاب نظری را به سران قوا منعکس کردند که بودجه سال 98 متناسب با شرایط تحریمی تغییرات لازم را داشته باشد. بر اساس آن جلساتی گذاشته و مطرح شد که باید در ساختار بودجه کشور تغییراتی به وجود بیاید، مثلاً اینکه حجم دولت باید بر اساس سیاست‌های کلی، کوچک و چابک شود و همچنین سطح بهره‌وری کار در بخش‌ها بالا رود.


مقابله با جنگ اقتصادی کلیدواژه اصلاح ساختار اقتصادی کشور

محمدرضا پورابراهیمی‌، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «عصر ایرانیان» با اشاره به لزوم اصلاح ساختار بودجه کشور اظهار کرد: مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای بر اصلاح ساختار اقتصادی کشور دارند، این امر طی هفته‌های آینده با حضور سران قوا در دستور کار شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور قرار می‌گیرد و مهم‌ترین سرفصل آن نیز اصلاح بودجه است، باید اقدامات اساسی در بودجه 98 صورت بگیرد و بر اساس زمان‌بندی‌های مشخص اقدامات با شاخصه‌هایی برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن شکل گیرد، چراکه تا به حال کشور بر این مبنا اداره نمی‌شد. وی بیان کرد: بیشتر تصمیم‌گیری‌هایی که تا به حال صورت گرفته بود بدون در نظر گرفتن شرایط موجود بوده که این امر آسیب‌زاست، چراکه اقتصاد کشور باید با تحریم‌ها و شرایط خاص منطبق شود و در این راستا مبارزه با جنگ اقتصادی کلیدواژه اصلاح ساختار اقتصادی کشور است. پورابراهیمی‌ تصریح کرد: مقرر شده تا سازمان برنامه و بودجه نیز از سوی دولت هم‌راستا با مجلس به بحث اصلاح ساختار اقتصادی کشور ورود پیدا کند، البته در این راستا از نظرات تمام کارشناس و صاحب‌نظران استقبال شده و سعی بر اخذ این نظرات کارشناسانه داریم تا بتوانیم اقدامات مؤثری برای بهبود اقتصاد کشور انجام دهیم. وی خاطرنشان کرد: در بحث تراز بازرگانی و صادرات و واردات، مسائل بانکی، بنگاه‌های اقتصادی و ... نیز به طور حتم اصلاح صورت خواهد گرفت و این امر همه‌جانبه خواهد بود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه از هفته آینده بررسی بودجه 98 در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت، متذکر شد: سعی بر این داریم اصلاحات اقتصادی مورد نظر رهبری در این بودجه صورت گیرد و امیدواریم بقیه اصلاحات که خارج از بودجه است را نهایتاً تا اردیبهشت ماه سال آینده جمع‌بندی و تقدیم به مقام معظم رهبری کنیم.

شفافیت بودجه‌ دولت در کنار حذف هزینه‌های زائد

سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس نیز در توییتی درباره اصلاح ساختار بودجه کشور توضیحاتی ارائه داد و گفت: «اصلاحات ساختاری بودجه‌ریزی که مقام معظم رهبری بر آن تمرکز کرده‌اند: شفاف شدن درآمدها و هزینه‌های دولت بخصوص شرکت‌های دولتی، حذف هزینه‌های زائد و موازی و پرداخت‌های نامتعارف، اداره کشور با درآمدهای داخلی، صرف درآمدهای خارجی خصوصاً نفت در توسعه و انتقال تکنولوژی و مطمئن‌سازی بودجه دفاعی کشور»

شرکت‌های دولتی مایل به شفاف‌سازی بودجه خود نیستند

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با «عصر ایرانیان» در این زمینه با اشاره به شفاف نبودن بودجه‌های شرکت‌های دولتی اظهار کرد: بودجه‌های شرکت‌های دولتی شامل درآمد و هزینه‌کرد آنها مانند سال‌های گذشته در لایحه بودجه 98 نیز به صورت شفاف مشخص نشده است این امر برخلاف شعارهای دولت است، شفافیت بودجه دولت هم خواسته مقام معظم رهبری، هم خواسته مجلس و هم خواسته مردم است، بنابراین باید اقدامی جدی در این باره صورت گیرد، وی بیان کرد: دولت برخلاف تکلیف مجلس مبنی بر شفافیت بودجه، این اقدام را انجام نمی‌دهد و شرکت‌های دولتی هم مایل هستند که جزئیات بودجه آنها بودن نظارت و شفافیت تصویب شود، این امر آسیب‌های جدی به اعتماد مردم در این باره وارد می‌کند و باید اصلاح ساختاری در این زمینه صورت گیرد.
 
دولت در چالش شفافیت بودجه گرفتار شده است

بررسی لایحه بودجه 98 نشان می‌دهد بودجه شرکت‌های دولتی با رشد 50 درصدی از 800 هزار میلیارد تومان به 1200 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، این در حالی است که بودجه عمومی دولت فقط 5 درصد رشد کرده و از 356 هزار میلیارد تومان به 407 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. نکته جالب اینکه در کمیسیون تلفیق بودجه و صحن علنی مجلس شورای اسلامی فقط بودجه عمومی دولت بررسی و تصویب می‌شود و بودجه سنگین 1200 هزار میلیاردی شرکت‌های دولتی که عملاً 3 برابر بودجه عمومی است بررسی نمی‌شود. البته اخیراً بحث‌هایی در خصوص ارائه گزارش شرکت‌های بزرگ دولتی به کمیسیون تلفیق مطرح شده است اما ظاهراً در کمیسیون تلفیق بودجه 97 تعدادی از شرکت‌ها اصولاً در این جلسات شرکت نکرده و گزارشی نیز ارائه نشده است. نکته جالب توجه اینکه از بودجه 1200 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دولتی، 3 شرکت نفت، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز با درآمد 900 هزار میلیارد تومانی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند، بر این اساس صورت هزینه و درآمد 3 شرکت نفت با درآمد 600 هزار میلیارد تومانی، شرکت پالایش و پخش با درآمد 300 هزار میلیارد تومانی و شرکت ملی گاز با درآمد 56 هزار میلیارد تومانی که به‌تنهایی 75 درصد کل بودجه شرکت‌های دولتی و مؤسسات غیرانتفاعی  را در اختیار دارند در مجلس شورای اسلامی بررسی نمی‌شود. سؤالی که در اینجا وجود دارد این است که چرا مجلس به‌عنوان قوه نظارتی به بودجه عظیم 1200 هزار میلیارد شرکت‌های دولتی و یا برای سادگی بیشتر به بودجه 900 هزار میلیاردی 3 شرکت بزرگ دولتی نظارت ندارد. به‌نظر می‌رسد با توجه به افزایش 5 درصد بودجه عمومی دولت نسبت به سال گذشته و افزایش 50 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی نسبت به سال قبل ضرورت ورود مجلس بیش از سنوات قبل ایجاد شده و مجلس و کمیسیون تلفیق بودجه باید ورود نظارتی جدی‌تری در این حوزه داشته باشند. در حالی بودجه 1200 هزار میلیاردی شرکت‌های دولتی در مجلس بررسی نمی‌شود که این قوه نظارتی کشور می‌تواند با ورود به بررسی بودجه 900 هزار میلیارد تومانی سه شرکت نفت، گاز و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی عملاً 75 درصد بودجه شرکت‌های دولتی را تحت پوشش قرار دهد.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0382 sec