شناسه خبر: 126600 منتشر شده در مورخ: 1397/11/13 ساعت: 12:18 گروه: آموزش خبرنگاری
باج‌خواهی قاره سبز در سایه انفعال دولت؛

ابزار پشتیبانی مالی اروپا (INSTEX‌) نیامده مشروط به تصویب لوایح «FATF‌» شد، همه چیز در مقابل هیچ!

ابزار پشتیبانی مالی اروپا (INSTEX‌) نیامده مشروط به تصویب لوایح «FATF‌» شد، همه چیز در مقابل هیچ!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار، حسام‌الدین حیدری، دولت‌های اروپایی بعد از 8 ماه وقت‌کشی پنج‌شنبه هفته گذشته به صورت رسمی ثبت کانال ساز و کار مالی با ایران را اعلام کرد، رسانه‌های مطلع در این راستا بیان کردند که این کانال ویژه مالی (SPV) با نام رسمی«INSTEX»  (ابزار پشتیبان مبادلات مالی) رونمایی شده است، بنا بر اعلام روزنامه رسمی دولت فرانسه آدرس این شرکت همان آدرس وزارت دارایی است و نمایندگانی از وزارت امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان مدیریت آن را بر عهده گرفته‌اند، به این گونه که« INSTEX»  در فرانسه ثبت شده و «پر فیشر» بانکدار کهنه‌کار آلمانی ریاست آن را برعهده گرفته است، انگلیس نیز در این کنسرسیوم سهامدار بوده و حسابرسی آن را برعهده دارد، البته فعلاً خبری از دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیست و شاید در آینده آنها نیز به این ساز و کار معلق شوند.


تصویب لوایح FATF پیش‌شرط INSTEX
متن کامل بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی درباره ثبت کانال ساز و کار مالی با ایران به این شرح است: فرانسه، آلمان و انگلیس، در راستای تعهد راسخ و تلاش‌های ادامه‌دار خود برای «حفظ برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) که به تأیید قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت رسیده، ایجاد «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» را اعلام می‌کنند. این ابزار، کانال ویژه‌ای برای تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است. سه کشور اروپایی بار دیگر تأکید می‌کنند که تلاش‌ها برای محافظت از مفاد اقتصادی مندرج در برجام، به اجرای کامل تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی ایران، از جمله همکاری‌های کامل و به موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشروط است. «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» با تمرکز بر روی ضروری‌ترین بخش‌ها برای مردم ایران - از قبیل اقلام دارویی، کالاهای پزشکی و کالاهای کشاورزی و غذایی- از تجارت مشروع با ایران حمایت خواهد کرد. ابزار پشتیبان مبادلات تجاری در درازمدت قصد دارد به روی فعالان اقتصادی از کشورهای ثالث که مایل به تجارت با ایران هستند گشوده شود. سه کشور اروپایی کماکان نحوه تحقق این هدف را بررسی می‌کنند. ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، اولین گام مهمی است که سه کشور اروپایی امروز برداشتند. عملیاتی‌ کردن ابزار پشتیبان مبادلات تجاری بر اساس رویکردی گام به گام خواهد بود: - سه کشور اروپایی در کنار ابزار پشتیبان به کار بر روی جزئیات ملموس و عملیاتی جهت مشخص کردن نحوه فعالیت این شرکت ادامه خواهند داد. - سه کشور اروپایی برای ایجاد نهاد مؤثر و شفافی که برای عملیاتی کردن ابزار پشتیبان ضروری است با ایران همکاری خواهند کرد. فعالیت ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، با بالاترین معیارهای بین‌المللی در زمینه مبارزه با پول‌شویی، مبارزه با تأمین مالی تروریسم (AML/CFT) و تبعیت از تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل منطبق خواهد بود. در همین راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند فوراً تمامی عناصر برنامه اقدام FATF را اجرا کند.  سه کشور اروپایی بر تعهد خود در زمینه توسعه بیشتر این ابزار پشتیبان با همکاری کشورهای علاقه‌مند اروپایی تأکید می‌کنند تا بتوان با پیروی از گام‌های مشخص‌شده در بالا از مبادلات تجاری با ایران حمایت کرد.

اروپا ژست حفظ برجام را گرفته است
عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه «عصر ایرانیان» با بیان اینکه نباید به ادعاهای اروپا دل‌خوش بود، اظهار کرد: اروپایی‌ها بعد از 8 ماه وقت‌کشی و تقسیم کار با آمریکا حالا هم تنها ژست حفظ برجام را گرفته‌اند و مهمترین هدف آنها نیز ماندن ایران در برجام آن هم بدون هیچ منفعتی است، همان‌گونه که عراقچی گفته INSTEX تنها در حد حرف است و اگر اجرایی شود شامل مبادلات مالی با دیگر اروپایی نیست و به همین دلیل حجم بسیار پایینی را در شامل خواهد شد، هیچ تضمینی هم برای مشارکت بانک‌های کارگزار در آن وجود ندارد.

بازگشت به دوران معامله کالا به کالا
 وی با بیان اینکه اروپا قصد حل مشکلات اقتصادی ایران را ندارند، تصریح کرد: اگر به شکل بهتر به بیانیه اروپا نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که این ساز و کار مالی در بهترین حالت نیز دستاورد خاصی برای ایران نخواهد داشت، چراکه محدود به واردات دارو و غذا که شامل تحریم‌های ثانویه آمریکا نیست خواهد شد و حتی اگر اروپایی هم خواهان گسترش INSTEX باشند قطعاً موفق نخواهند شد، این امر دلایل مختلفی دارد اول اینکه حجم مبادلات ایران و اروپا پایین است و به تناسب امکان معاملات بزرگ وجود ندارد، دوم اینکه شرکت‌های بزرگ اروپا هیچ‌گاه خود را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار نخواهند داد پس تنها شرکت‌های کوچک و برخی شرکت‌های متوسط با ایران کار خواهند کرد، سوم اینکه این ساز و کار به نوعی معامله کالا به کالا محسوب می‌شود به این صورت که شرکت‌های بدهکار به ایران، این بدهی را به INSTEX پرداخت می‌کنند و این شرکت نیز طلب شرکت‌هایی که به ایران محصولی فروخته‌اند را پرداخت خواهد کرد و هیچ‌وجه نقدی به دست ما نخواهد رسد، بنابراین نمی‌توان انتظار زیادی از آن داشت.

گروکشی اروپا با چراغ سبز دولت
شیخی با بیان اینکه هدف اصلی اروپا زیر ذره‌بین بردن مبادلات ایران است، خاطرنشان کرد: در INSTEX تمام مبادلات مالی ایران طرف‌های اروپایی کاملاً شفاف و روشن خواهد بود و با توجه به اینکه هیچ پول نقدی به دست ما نخواهد رسید امکان دور زدن این سیستم وجود ندارد اما اینکه اروپایی‌ها اجرای تمامی عناصر برنامه اقدام FATF را پیش‌شرط خود قرار داده‌اند نشان می‌دهد که غربی‌ها قصد دارند تا با دادن کمترین منفعت به ایران، ما را در برجام معطل کرده و با زیر نظر گرفتن مبادلات ما با دیگر کشورها عملاً جلوی دور زدن تحریم‌های آمریکا را بگیرند، وی ادامه داد: در این صورت ما از پول حاصل از مبادلات با دیگر کشورها بی‌نصیب شده و امکان واردات چیزی به جز داور و غذا نخواهیم بود، باید در نظر داشت که تصویب FATF برای کشوری که قصد دور زدن تحریم‌ها را دارد خسارت محض است، چراکه تمام راه‌های این امر را به دشمنان نشان نخواهد داد و آنها نیز به راحتی تمام این کانال‌ها را خواهند بست.

دولت معیشت مردم را به تصویب «FATF‌» گره زده است
این کارشناس اقتصاد بین‌الملل با بیان اینکه دولت با سوءمدیریت خود کاری کرده تا نتواند از برجام خارج شود، اظهار کرد: دولت هزینه سبد مصرفی خانوار را به بیش از سه برابر رسانده و تورم مسکن صد درصد شده است، قدرت خرید مردم به یک سوم رسیده با این حال دولت تنها به فکر افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان است، روحانی هم تمام مشکلات را به گردن آمریکا انداخته و خود را از تمام مشکلات تبرئه کرده است تا با تحمیل کردن اقتصاد برجامی و فشار به مردم، نظام را مجبور به عقب‌نشینی کند، حامیان دولت نیز با فضاسازی خاص خود قصد دارند که بار دیگر بهبود معیشت مردم را به تصویب FATF موکول کنند، بنابراین اعضای مجمع تشخیص مصلحت باید با در نظر گرفتن تمام جوانب به صورت انقلابی جلوی تصویب پالرمو و CFT را بگیرند تا بعدها با مشکلات بیشتری مواجه نشویم.

آغاز بازی پلیس بد، پلیس خوب
با INSTEX قطعاً مشکلات مالی کشور حل نخواهد شد اما آمریکا در اقدامی هماهنگ با اروپایی دوباره بازی قدیمی پلیس بد، پلیس خوب را راه انداخته و وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای به راه‌اندازی کانال ویژه تجارت اروپا با ایران واکنش نشان داده است، در این بیانیه آمده است: «به دقت گزارش‌ها را درباره کانال ویژه مالی رصد می‌کنیم تا جزئیات بیشتری درباره ساز و کار آن به دست بیاوریم. همان‌طور که رئیس‌جمهور [آمریکا] روشن کرده‌، سازمان‌هایی که وارد فعالیت‌های قابل تحریم با ایران شوند خودشان را در معرض پیامدهای جدی از جمله منع دسترسی به نظام مالی آمریکا و کاستن از توان تجارت با ایالات متحده یا شرکت‌های آمریکایی قرار می‌دهند.» در ادامه این بیانیه آمده است: «انتظار نداریم کانال‌هایی از این دست به هیچ نحو بر کارزار فشار حداکثری ما علیه ایران اثرگذار باشند.»

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/0270 sec