شناسه خبر: 126175 منتشر شده در مورخ: 1397/07/08 ساعت: 10:29 گروه: سیاسی
قالیباف:

حلقه مفقوده سپهر سیاست ایران «کارآمدی» است

حلقه مفقوده سپهر سیاست ایران «کارآمدی» است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز در سپهر سیاست ما حلقه گمشده‌ای به نام کارآمدی وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرنگار، محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس در تاریخ ایران نقطه عطفی بوده و هست و از همه ابعاد اجتماعی، سیاسی، مدیریتی و امنیتی می‌شود از دفاع مقدس نام برد.

وی افزود: من فکر می‌کنم همه مشکلات امروز در دوران دفاع مقدس و سال 59 هم وجود داشت. امروز جنگ رسانه‌ای وجود دارد که آن زمان هم بود. تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی هم بود و ما تجربه امروز را نداشتیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه همه آرمان‌های ما در دوران دفاع مقدس محقق شد ولی بعد از جنگ عده‌ای در دهه 70 بحث می‌کردند که جنگ کار عبثی  بود، اظهار داشت: امروز میبینیم آن حرف‌ها چه تحلیل بیخودی بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز در بعد امنیتی شرایط ما ایده آل است. همه ما اهدافی در دفاع مقدس دنبال می‌کردیم. من فکر می‌کنم سه عنصر در جنگ خیلی مهم بود یکی اینکه جنگ به تمام معنی مردمی بود.  جمع افرادی که در جبهه حضور پیدا کردند 3 میلیون نفر است بعضی از این هایی که کل جنگ را در جبهه بودند تعدادشان 100 هزار نفر بود اما همه احساس می‌کردند در جنگ هستند و رزمنده احساس می‌کرد 40 میلیون نفر پشتیبان اوست.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: اگر ما می خواستیم با ارتش و سپاه به تنهایی بجنگیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیدیم. نکته دیگر اینکه ما به جوان ها میدان دادیم به خاطر بیاورید که میانگین سنی هیئت دولت آن زمان چقدر بود.

وی ضمن اشاره به اصل شایسته سالاری در جبهه ها، تصریح کرد: من قبلا هم اشاره کردم امروز جنگ روانی دشمن اثر تخریبی اش از فشار اقتصادی بیشتر است. وقتی ضعف و ناکارآمدی وجود دارد دشمن یک حرف نیمه راست می‌زند و صدها حرف دروغ بر آن سوار می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در شرایط فعلی ما همه مسئولیم، تصریح کرد: اگر پستی داشته باشم کار می‌کنم اما الان هم که پستی ندارم باید کار کنم. من امروز هم بعد از نماز صبح از خانه خارج می‌شوم. من وقتی صحبت از نو اصولگرایی می کنم معنی آن همین است. ما باید رجعت کنیم به اصول انقلاب؛ ما در نو اصولگرایی به «جوانگرایی» و «شایسته سالاری» اشاره داریم. امروز در سپهر سیاست ما حلقه گمشده‌ای به نام کارآمدی وجود دارد. ما در حوزه کارکردها کارنامه قابل قبولی نداریم به خاطر اینکه در سیاست کارآمدی موضوعیت ندارد.

قالیباف درباره ماجرای املاک نجومی هم گفت: تمام این‌ها در دادگاه بررسی شد و همه تبرئه شدند. همه این بحث‌ها سیاسی بود و در زمان انتخابات مطرح شد.

وی افزود: مشکل ما در اقتصاد، حصر مردم و جوان‌ها و عدم شایسته سالاری است. ذات انقلاب ما اسلامی و فرهنگ اهل بیت است و ما باید مقابل ظلم بایستیم. ما با استکبار باید مبارزه کنیم. امروز دشمن با جنگ روانی و اقتصادی به جنگ آرمان‌های ما آمده و از موضع ضعف ما که کارآمدی است وارد شده است. در حوزه اقتصاد ما دو مشکل جدی و اساسی داریم؛ یکی تامین مالی و بحث ساختار و مدیریت در حوزه تامین مالی. در همه دنیا بانک‌ها به عنوان یک نهاد مالی سمت کارهای تولیدی کوتاه مدت می‌روند. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ما تقریبا رشد نقدینگی‌مان در 50 سال گذشته دو رقمی بوده و یک فراز و نشیبی از 17 درصد تا 34 درصد داشته که 34 درصد در همین دولت رکورد زده شده است.  برخی سود 25 درصد و 28 درصد از بانک‌ها می‌گیرند و بیش از 50 درصد سود 300 هزار میلیارد تومن در سال متعلق به 4 درصد از صاحبان سهام‌هاست. در این وضعیت به نظر شما تولید رونق خواهد گرفت؟

قالیباف با بیان اینکه نظارتی بر بانک‌ها نیست و رشد نقدینگی در دنیا سقفی دارد که زیر 10 درصد است، اظهار داشت: 70 درصد مشکلات ساختاری خودمان در حوزه پولی و مالی و 30 درصد تحریم‌ها موثر است. امروز برای ما بزرگترین فرصت است و ما باید به دولت کمک بکنیم به شرط آنکه دولت هم وارد میدان شود و کاری بکند.

وی درباره fatf گفت: fatf خارج از بحث‌های سیاسیش ابزاری است که بتوانند در بزنگاه‌ها حالمان را بگیرند. اگر هم مقررات خوبی دارد باید درون سیستم پولی ما انجام شود. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما 7 تا 8 میلیون خانوار زیر خط فقر داریم که باید فکری به حال این افراد شود، گفت: خیلی مهم است که ما سیاست‌های جبرانی را چگونه برای این قشر اعمال بکنیم. نقدینگی‌ها را باید به سمت کارهای تولیدی هدایت کنیم.

انتهای پیام/

کلید واژه
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با سایت، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار
Page Generated in 0/2912 sec